Home Publikacje Polskie firmy w Wielkiej Brytanii są mniej obciążone podatkami
Czy dostrzegasz problem braku uregulowań w zakresie dotyczącym obrotu wierzytelnościami?
 
Polskie firmy w Wielkiej Brytanii są mniej obciążone podatkami PDF Print E-mail

01.09.2014 / komentarz: Józef Banach; autor Łukasz Zalewski/ Gazeta Prawna


Daninę na Wyspach przedsiębiorca będący osobą fizyczną płaci po zakończeniu roku. I to dopiero, gdy dochód przekroczy ok. 50 tys. zł - mówi w wywiadzie dla DGP Józef Banach, radca prawny, partner w InCorpore Banach Szczepanik Partnerzy, specjalizuje się w międzynarodowym prawie podatkowym.

W Wielkiej Brytanii działa już 40 tys. polskich firm. Własną działalność gospodarczą może prowadzić nawet co szósty Polak pracujący na Wyspach. Czy to podatki skłaniają Polaków do emigracji i zakładania firm w tym kraju?

 

Nie tylko. W mojej ocenie kluczowe znaczenie ma to, że podatnicy mają tam stabilność i pewność prowadzenia biznesu. W międzynarodowych rankingach badających warunki sprzyjające biznesowi Wielka Brytania plasuje się bardzo wysoko.

 

A jakie elementy podatkowe mają znaczenie dla prowadzenia działalności w Wielkiej Brytanii?

 

Przede wszystkim podatek dochodowy płaci się tam po zakończeniu roku wraz z zaliczką na podatek w roku bieżącym, a więc nie ma problemu – jak w Polsce – z rozliczaniem zaliczek miesięcznie lub kwartalnie. To niezmiernie ważne, ponieważ w ciągu roku przedsiębiorca może skupić się na sprawach wyłącznie biznesowych.

 

(...)