Home Publikacje Wzrasta zainteresowanie usługami doradztwa podatkowego
Czy dostrzegasz problem braku uregulowań w zakresie dotyczącym obrotu wierzytelnościami?
 
Wzrasta zainteresowanie usługami doradztwa podatkowego PDF Print E-mail

Dane związane z Rankingiem Firm Doradztwa Podatowego 2011 wskazują, iż choć firmy z tego sektora muszą włożyć coraz więcej pracy, aby osiągnąć sukces wobec narastajacej konkurencji, to zainteresowanie usługami doradztwa podatkowego wciąż wzrasta.

 

21.06.2011 / Monika Pogroszewska / Rzeczpospolita


Trudniej walczyć z konkurencją


Doradcy muszą sprostać sprzecznym wymaganiom klientów: świadczenia wysokiej jakości usług w niskiej cenie


Spowolnienie gospodarcze w latach 2008 – 2009 przyczyniło się do dużych zmian w funkcjonowaniu rynku doradztwa podatkowego. Przede wszystkim mimo wzrostu liczby transakcji w gospodarce nadal utrzymuje się presja na obniżanie cen. Firmy z tego sektora muszą włożyć więcej pracy, by osiągnąć sukces.


(...)


Od kilku lat rośnie znaczenie doradztwa w optymalizacjach podatkowych. Trudna sytuacja budżetowa sprawia, że zwiększa się również zapotrzebowanie na pomoc w sporach z fiskusem.

Podmioty świadczące usługi doradztwa podatkowego starają się w odpowiedzi na oczekiwania klientów zapewnić im jak najbardziej wszechstronne usługi.

(...)


Opinie:


(...)


Józef Banach | InCorpore Banach Iniewski i Wspólnicy


Obserwujemy wzrost zainteresowania usługami doradztwa podatkowego w różnego rodzaju działaniach optymalizacyjnych. Coraz częściej polscy przedsiębiorcy korzystają z pomocy doradców już na etapie planowania danej transakcji. Jest to m.in. efektem wyraźnego wzrostu świadomości biznesu co do tego, że „taniej zapobiegać, niż leczyć". Od doradcy oczekuje się, aby potrafił zaproponować rozwiązanie optymalne dla klienta w danej sytuacji. Należy się spodziewać dalszego wzrostu zapotrzebowania na usługi w dziedzinie optymalizacji podatkowych, jednakże doradca dokonujący optymalizacji musi znać uwarunkowania biznesowe nie tylko danej transakcji, lecz również samego klienta i potrafić prawidłowo odgadnąć jego oczekiwania oraz akceptowany poziom ryzyka.


(...)