Home
Czy dostrzegasz problem braku uregulowań w zakresie dotyczącym obrotu wierzytelnościami?
 
Publikacje


Wadliwość czynności prawnej a konsekwencje podatkowe PDF Print E-mail

16.03.2009 / Józef Banach / Money.pl


 
Konsekwencje podatkowe wadliwej w rozumieniu KSH czynności prawnej wciąż wzbudzają w praktyce rozliczne wątpliwości. Pomimo bowiem szeregu interpretacji oraz orzeczeń sądowych, wciąż spotykamy bezkrytyczne próby wyciągania przez inspektorów fiskusa, podatkowych konsekwencji z czynności cywilnoprawnych obarczonych wadami.

 

 
Podatek od czynności cywilnoprawnych a miejsce wykonania prawa PDF Print E-mail

13.03.2009 / Józef Banach / Money.pl

 

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (zwanej dalej ustawą o PCC), wymienione czynności prawne podlegają opodatkowaniu tym podatkiem. Jednakże aby dana czynność prawna określona w w/w przepisie mogła podlegać PCC, muszą zostać spełnione dodatkowe warunki określone w ustawie o PCC.

 
Wadliwe czynności nie muszą wywoływać skutków PDF Print E-mail

12.03.2009 / Józef Banach / Rzeczpospolita /Gazeta Prawa i Podatków

 

Urzędnicy uważają, że nie tylko prawidłowe, ale również wadliwe czynności cywilnoprawne wywołują skutki podatkowe. To błędne założenie.

 

Zagadnienie to wciąż wzbudza w praktyce wiele kontrowersji. Mimo bowiem licznych interpretacji oraz orzeczeń sądowych wciąż spotykane są w praktyce próby wyciągania przez inspektorów fiskusa skutków podatkowych z czynności cywilnoprawnych obarczonych wadami.

 
Członek zarządu nie zapłaci podatku PDF Print E-mail

03.03.2009 / komentarz: Józef Banach; autor: Łukasz Zalewski / Gazeta Prawna

 


Nieodpłatne świadczenia od pracodawców nie stanowią przychodu pracowników, jeśli nie da się ich przypisać do konkretnych osób. Dotyczy to m.in. ubezpieczeń.

 
Gdy sprzedajemy firmową działkę, możemy nie płacić VAT PDF Print E-mail

06.02.2009 / Bartosz Stradomski/ Rzeczpospolita/ Gazeta Prawa i Podatków 


Od początku 2009 roku obowiązują nowe zasady dotyczące zwolnienia od VAT dostawy budynków, budowli i ich części

 

Do końca 2008 roku zwolnienie od VAT obejmowało zarówno dostawę nieruchomości zasiedlanych po raz pierwszy, jak również dostawę nieruchomości jako towarów używanych. W tym drugim przypadku istotne było kryterium czasowe oraz przesłanka braku odliczenia podatku naliczonego przy nabywaniu.

 
<< Start < Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next > End >>

Page 9 of 11